Wakacyjna praca za granicą - jak znaleźć dobrą ofertę?


  • 11 kwietnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Wiele osób młodych, dla których wakacje są przerwą od obowiązków w szkole lub na uczelni, szuka możliwości zarobienia w okresie wakacyjnym. Mają one możliwość pracy podczas wydarzeń kulturalnych, przy zbieraniu owoców, na budowach czy wykonując proste prace sezonowe. Alternatywą dla tego typu rozwiązań jest praca za granicą. Często jednak takiej decyzji towarzyszą obawy i wątpliwości – jak znaleźć dobrą pracę za granicą?

Czy to się w ogóle opłaca?

Głównym czynnikiem decyzyjnym w przypadku zagranicznej pracy są oczywiście zarobki. Chociaż praca poza granicami kraju jest już nieco mnie opłacalna niż jeszcze kilkanaście lat temu, to nadal można się na niej całkiem nieźle dorobić. Najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy i Skandynawia. Naturalnie na największe zarobki mogą liczyć specjaliści – kwoty wahają się między 8 a 20 tysiącami złotych miesięcznie. Nawet proste prace mogą okazać się jednak wyjątkowo opłacalne – w przypadku zbiorów truskawek w Niemczech w roku 2018 można było liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 40 złotych za godzinę pracy. Jest to więc atrakcyjna opcja dla osób, które w krótkim czasie mogą zarobić więcej niż w Polsce. Pamiętajmy jednak o stosunkowo wysokich kosztach utrzymania za granicą. Wszystko tak naprawdę zależy od pracy, której zamierzamy się podjąć. Warto więc dokładnie przeanalizować oferty zanim zdecydujemy się na ten dość poważny krok.

zdj1

Jak znaleźć dobrą ofertę pracy za granicą?

Na samym początku warto skupić się na weryfikacji wiarygodności pracodawcy lub pośrednika. Najprościej jest sprawdzić opinie w internecie. Warto też zwrócić uwagę na informacje zamieszczone w sieci. Jeśli w ogłoszeniu brakuje podstawowych danych takich jak adres, numer telefonu czy adres mailowy – unikajmy niepotrzebnego ryzyka. Przed rozpoczęciem pracy otrzymamy umowę. Zawsze należy zapoznawać się z dokumentami, pod którymi umieszczamy nasz podpis. Nie inaczej powinno być w tym wypadku, szczególnie, że chodzi przecież o jak najlepsze warunki zatrudnienia i pracy. Unikać należy wpłacania zaliczek bez potwierdzenia i niejasnych zapisów dotyczących ewentualnego zerwania współpracy.

Do podjęcia pracy za granicą potrzebujemy odpowiedniej dokumentacji. Niezbędne oczywiście są dowód osobisty lub paszport. Warto też zaopatrzyć się w pozwolenie na pracę, akt urodzenia i prawo jazdy. Pamiętać należy, że dokumenty tłumaczone powinny być przez tłumacza przysięgłego. Nie mniej ważną kwestią, o którą musimy zadbać jest ubezpieczenie -  dzięki niemu będziemy mieli możliwość skorzystania z pomocy medycznej także poza granicami naszego kraju.

zdj2

Aby wszystko przebiegało bez żadnych komplikacji należy już przed wyjazdem ustalić datę powrotu. Łatwiej wówczas dopasować umowę do konkretnego terminu i dokładnie zaplanować całe przedsięwzięcie. O naszej decyzji i terminie wyjazdu poinformujmy znajomych i rodzinę – niech regularny kontakt z najbliższymi będzie najlepszym dowodem na nasze bezpieczeństwo i zadowolenie za granicą. Niech wyjazd za granicę nie będzie ryzykowną decyzją, a planem, który nastawiony jest na konkretne cele.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze