Urlop okolicznościowy - co to jest? Kiedy można go wziąć?


  • 25 listopada 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Są takie sytuacje w życiu kiedy ostatnie o czym myślimy to praca. Wcale nie trzeba wtedy brać urlopu i wykorzystywać swoich dni wolnych – przepisy przewidują w tym przypadku coś, co nazywane jest „urlopem okolicznościowym”. Przysługuje on pod jednym warunkiem – trzeba mieć podpisaną umowę o pracę. W innym przypadku nie ma możliwości skorzystania z tego przywileju. Należy również pamiętać o tym, że takowy urlop przysługuje jedynie w trzech określonych przypadkach.

Mowa tutaj oczywiście o narodzinach dziecka, śmierci bliskiej osoby, a także o ślubie – bezpośrednio twojego lub twojego dziecka. Pamiętajcie o najważniejszym: urlop okolicznościowy jest PŁATNY.

Urlop okolicznościowy - kiedy?

Tak jak pisaliśmy – są to cztery różne przypadki. Każdy szef wie, że kiedy dochodzi do naszego ślubu lub śmierci kogoś bliskiego, nie mamy możliwości pracować na pełnych obrotach. Wtedy właśnie warto wykorzystać swój urlop okolicznościowy, zamiast wybierać dni wolne w ramach urlopu wypoczynkowego. Ile dni wolnego okolicznościowego przysługuje nam w określonych sytuacjach życiowych?

Ślub

To pierwsza z sytuacji kiedy możemy wykorzystać urlop okolicznościowy. Niezależnie od tego, czy bierzemy go koło domu czy na drugim końcu świata. 2 dni przysługują każdemu w związku z jego własnym ślubem. 1 dzień wtedy, kiedy ślub bierze twoje dziecko. Jeśli jednak do ślubu nie dojdzie – traci się tym samym prawo do urlopu okolicznościowego. Wtedy te wykorzystane dni wolne „zamieniają się” na urlop wypoczynkowy.
UWAGA! Urlop okolicznościowy na ślub siostry, brata, wujka czy kogokolwiek innego z rodziny NIE PRZYSŁUGUJE.

Śmierć bliskiej osoby

Bardzo ciężko jest po stracie kogoś, kto znaczył dla nas wiele, a czasami nawet wszystko. Dlatego każdy ma prawo do wykorzystania urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci bliskiego. 2 dni przysługuje w przypadku śmierci i pogrzebu: męża, żony, dziecka, rodzica (ojca/matki), macochy czy ojczyma. 1 dzień z kolei z powodu śmierci i pogrzebu: siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka i innej osoby, którą otrzymujesz lub którą się bezpośrednio opiekujesz.

Urodzenie dziecka

Urodził ci się potomek? Masz teraz w domu piękną córkę albo wspaniałego syna, na którego długo czekałeś? Z tej okazji przysługuje ci 2 dni urlopu okolicznościowego. Można nacieszyć się malutką, pachnącą główką i wycałować stopy. Tak robią rodzice, prawda?

Jak składamy wniosek?

Trzeba zrobić to nieco wcześniej niż na ostatnią chwilę. Można pobrać z Internetu jakikolwiek wniosek urlopowy, w którym zaznacza się (lub wykreśla) jaki urlop bierzemy, a następnie wybrać „urlop okolicznościowy”. Pracodawca MOŻE wymagać załączenia dokumentów, które potwierdzą powód wzięcia urlopu okolicznościowego.

Mamy nadzieję, że dzięki temu nie będziecie już zastanawiać się „czym jest urlop okolicznościowy”, ani jak złożyć wniosek o jego uzyskanie.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze