Technika Pomodoro - dzięki niej zwiększysz swoją efektywność

Zarządzanie czasem to bardzo przydatna umiejętność – są różne sposoby na to, żeby maksymalnie wykrzesać w sobie produktywność. Do takich sposobów można zaliczyć tzw. „Technikę Pomodoro”, która pozwala zorganizować czas pracy i nauki oraz zarządzać obowiązkami. Rekwizytem, który pomaga w takiej pracy jest oczywiście timer – odlicza on 25-minutowe odcinki czasu pracy i krótkie przerwy. Ta metoda pozwoli ci się maksymalnie skupić i wykorzystać swoją produktywność na najwyższym poziomie. Dzięki temu zadania będą szły lepiej, a ich efekt będzie zachwycający. Poznaj więcej informacji o Technice Pomodoro. 

Skąd wzięła się Technika Pomodoro? 

Technika Pomodoro powstała w latach 80. Jej pomysłodawcą jest niejaki Francesco Cirillo. Włoch został zainspirowany kuchennym czasomierzem w kształcie pomidora, którego używał, kiedy uczył się na studia. Jego system zakładał, że pracę należy podzielić na 25-minutowe sekcje – tzw. „pomidori”, a także na czasy przerw. 

Po co stosować Technikę Pomodoro? 

Po pierwsze – metoda ta pozwoli na wykonanie pracy w terminie. Od tego momentu żaden „deadline” nie będzie ci straszny. Technika ta zakłada bowiem, że przez określony czas będziesz pracował, ale również odpoczywał. To drugi powód, dla którego warto pochylić się nad tą metodą – dzięki niej będzie możliwe uniknięcie przepracowania i wypalenia. Taka zasada jest również gwarantem lepszego wykonywania swojej pracy – wyniki w pracy lub nauce będą dużo lepsze niż przedtem.

Dzięki temu, że czas pracy jest jasno określony i równie jasno wydzielone są przerwy – nic nas nie rozproszy. Będziemy bowiem mieli pewność, że innymi rzeczami będziemy mogli się zająć wtedy, kiedy przyjdzie nasz czas na odpoczynek. Stosowanie tej techniki pozwoli również na zachowanie zdrowego balansu pomiędzy pracą, a życiem. 

Jak wygląda ta technika? 

Technika Pomodoro składa się z sześciu kroków, które należy po sobie wykonać: 

• Wybierz zadanie, które chcesz wykonać przy zastosowaniu Techniki Pomodoro
• Ustaw czasomierz na 25 minut (oczywiście możesz zmienić sobie czas wykonywania zadania, ale przeważnie jest to właśnie 25 minut)
• Pracuj przez ustalony czas nad swoim zadaniem 
• Zakończ pracę w tym momencie, kiedy zadzwoni zegar i zaznacz sobie, że jest to twoja pierwsza przerwa
• To moment na zrobienie sobie krótkiej przerwy – 3-5 minut, a następnie powróć do punktu drugiego 
• Po czterech krótszych przerwach, czas na dłuższą przerwę – od 15 do 30 minut i wyzeruj liczbę przerw. Powtórz wszystko od nowa, aż zakończysz swoje zadanie 

To co? Od dzisiaj będziecie pracować z zastosowaniem Techniki Pomodoro?