Stewardessa praca - jak zostać stewardessą? Wady, zalety i wymagania


  • 05 marca 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Dla wielu osób zawód stewardessy wydaje się czymś absolutnie wymarzonym. W końcu lata się z jednego miejsca na drugie, jest czas żeby coś zobaczyć, przekonać się jak wyglądają inne kultury. Generalnie wiele osób ma piękne wyobrażenie na temat tego zawodu. Jest to jednak praca bardzo wymagająca i nie każdy może spróbować zostać stewardessą. Trzeba bowiem spełniać szereg różnych wymagań, a sam zawód pełen jest różnego rodzaju obostrzeń. Z resztą nie zawsze lata się w odległe zakątki świata. Na to liczyć mogą jedynie najlepsze stewardessy.

Sprawdź kto może zostać stewardessą (albo stewardem) – poznaj wymagania w tym zawodzie, zagrożenia, a także dowiedz się ile średnio zarabiają osoby na tym stanowisku. Zanim zdecydujesz się na zmianę pracy by zostać członkiem cabin crew – dokładnie sobie to przemyśl.

Kto może zostać stewardessą?

Zajmijmy się właśnie tym punktem bo jest on bez wątpienia najważniejszy. Nie każdy bowiem może od tak zostać stewardessą. Jednym z najistotniejszych punktów jest to, aby znać język angielski, a najlepiej więcej niż tylko angielski. Każdy dodatkowy język europejski będzie na wagę złota. Żeby w ogóle myśleć o zatrudnieniu w tym zawodzie powinno się wiedzieć, że niemożliwe jest jakiekolwiek nieodpowiednie zachowanie w stosunku do pasażera będącego na pokładzie samolotu. Oprócz tego są pewne wymogi nad którymi nie każdy będzie w stanie popracować i nie każdy będzie mógł cokolwiek w tym przypadku zmienić:

1. Wiek – jeśli zamierzacie podjąć pracę jako stewardessa to musicie mieć ukończone 18 lat. To samo dzieje się w przypadku stewarda. W niektórych liniach lotniczych dolny próg wiekowy wynosi 21 lat. Górna granica, w dzisiejszych czasach, już właściwie nie obowiązuje. Oprócz wieku istotne jest to, jak wyglądamy. Często wymaga się od ludzi pracujących w tym fachu, aby mieli nienaganny makijaż, nieskazitelną cerę, doskonale wypielęgnowane paznokcie. Generalnie każdy, kto planuje być stewardessą – powinien pamiętać o tym, że musi doskonale wyglądać.

2. Wzrost – to jeden z tych aspektów, z którymi nic nie da się zrobić. Każde linie lotnicze będą miały swoje własne wymagania, które dotyczą wzrostu potencjalnych stewardess. Przykładem mogą być linie lotnicze Emirates – trzeba dosięgnąć ręką 212 cm bez obuwia. Na takiej wysokości są bowiem umieszczone schowki bagażowe. W większości cabin crew wymaga się około 160-170 cm wzrostu u stewardess i 170-180 cm dla stewardów.

3. Wykształcenie – nie jest bardzo istotne. Absolutnym minimum jest posiadanie matury. W niektórych liniach wymaga się od kandydatów wykształcenia wyższego, ale nikt nie wskazuje tego, jakie dokładnie powinno ono być.

4. Zdrowie – aby wykonywać jakąkolwiek pracę jest istotne to, jakie mamy zdrowie. Zawsze przechodzi się badania u lekarza medycyny pracy. Ale u stewardess są to niezwykle zaawansowane badania, na których sprawdza się niemalże wszystko – od kręgosłupa, po test rozróżniania kolorów. Kandydatów do cabin crew dyskwalifkują takie choroby jak padaczka i cukrzyca. Poza pomyślnym przejściem badań – należy wyrobić książeczkę sanepidowską. Oprócz tego KAŻDA stewardessa i KAŻDY steward powinni potrafić pływać. To oczywiście na wypadek potencjalnego awaryjnego lądowania.

5. Dyspozycyjność – chyba każdy wie jak w tej pracy jest to istotne. Stewardessa po prostu musi się dostosować do rozkładu lotów i grafiku narzuconego odgórnie. I nie ma to znaczenia czy są to weekendy, święta czy cokolwiek innego.

Gdzie szukać pracy jako stewardessa?

Mnóstwo ogłoszeń o pracę znajduje się na różnych stronach z ogłoszeniami, ale również na głównych stronach większych „przewoźników podniebnych” np. LOT, Rayaneair czy Lufthansa. Tak naprawdę jeśli tylko wpiszecie w wyszukiwarkę Google frazę „praca stewardessa” to na pewno uda się wam uzyskać mnóstwo wyników, z których będziecie mogli wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Ile zarabia stewardessa?

Wszystko zależy od stażu jej pracy, ilości „wylatanych” godzin, a także linii lotniczej w której jest zatrudniona stewardessa. Obecnie jedne z największych zarobków są w PLL LOT, a także w Emirates. Jak można się jednak domyśleć – trudniej jest się tam dostać, etapy rekrutacji są cięższe, jest ich więcej, czeka więcej obostrzeń i sporo szkoleń. Ale to chyba lepiej, prawda? Dzięki temu można nauczyć się wzorcowej pracy w roli stewardessy.
Średnio stewardessa zarabia od 5 do 12 tysięcy złotych brutto. Ale tak, jak pisaliśmy – jest wiele czynników, które składają się na wysokość pensji.

Wady, zalety i wymagania w pracy

Nie oszukujmy się – każde stanowisko ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest w przypadku pracy stewardessy. Tu nie chodzi tylko o skakanie wokół pasażerów – trzeba im zapewnić bezpieczeństwo, sprawić by czuli się dobrze na pokładzie danych linii lotniczych. Głównym obowiązkiem stewardessy jest zadbanie o to, by każdy z pasażerów czuł się bezpiecznie, musi zadbać o ich zdrowie, a niekiedy nawet życie. Każdy jeden lot z pewnością będzie bardzo pracowity. Warto jednak od razu nastawić się na powtarzalność w wykonywanych zadaniach.
Punktualność w tej pracy to ABSOLUTNA podstawa, więc trzeba być w pokoju załogowym godzinę przed odlotem samolotu. Później następuje kontrola – munduru, odpytywanie z wiedzy o sprzęcie awaryjnym, procedurach itp.
Następnie każda jedna stewardessa dostaje informacje o locie. Później musi ona udać się do samolotu, sprawdzić stan wszystkich najważniejszych rzeczy i wypełnić różne ważne dokumenty, co może trwać maksymalnie 25 minut.
Dopiero po tych wszystkich czynnościach można zaprosić pasażerów na pokład.

No i oczywiście główną wadą są niebezpieczni, niemili pasażerowie z którymi musi sobie poradzić nie kto inny jak właśnie stewardessa czy steward. Cokolwiek nie będzie działo się na pokładzie – stewardessa nie może dać po sobie tego poznać.

Zaletą bez wątpienia jest fakt, że czasem można zwiedzić kawałek miasta do którego lecimy. Wszystko oczywiście zależy od tego, ile dokładnie mamy czasu. Jeśli ktoś lubi pracę z ludźmi to z pewnością jest to również praca wymarzona dla niego.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze