Praca stolarz - opis zawodu, zarobki, cechy, wymagania


  • 04 maja 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Stolarz to bardzo stary zawód - w Polsce pojawił się w XV wieku. To właśnie wtedy, w Krakowie, powstał pierwszy cech stolarski. Od tego czasu zawód funkcjonuje w naszej świadomości. Stolarz to rzemieślnik, artysta, który daje upust swoim zdolnościom na drewnie. Wykonuje z niego meble, elementy potrzebne w budownictwie, zajmuje się wykończeniem wnętrz. Chcecie szyte na miarę meble z drewna do domu? Stolarz na pewno wam pomoże! To zawód, jak inne rzemieślnicze zawody, który cieszy się sporym uznaniem. Ci stolarze, którzy wyjechali za granicę, na pewno nie mogą narzekać na powodzenie w życiu. Taki fach to skarb! 

Opis zawodu stolarza 

Zawód stolarza wymaga zdolności manualnych i poczucia estetyki. Codziennie bowiem zdarzają się coraz to nowe zlecenia, które będą te dwie cechy testowały. Na co dzień stolarz zajmuje się wykonywaniem i konserwacją elementów drewnianych, które używa się w budownictwie; wykonuje i konserwuje meble równego rodzaju, a często również tworzy wspaniałe meble na zlecenie klientów. Codziennie hebluje, szlifuje, wycina, lakieruje i montuje swoje drewniane dzieła. 

Jeśli będziecie potrzebować kiedykolwiek np. mebli do kuchni na wymiar, to z pewnością zgłosicie się do stolarza. 

Cechy dobrego stolarza

Stolarz to osoba, która musi być dokładna. Ważną w rolę w jego zawodzie pełni wyobraźnia - również przestrzenna. Zdolności matematyczne muszą być na wysokim poziomie, musi umieć odczytywać rysunki techniczne, a także być w 100% cierpliwy i dokładny. Stolarz powinien być również silny, bo ma przed sobą naprawdę pokaźne kawałki drzewa. 

Warunki pracy 

Stolarz może być zatrudniony na budowie, mieć swój własny warsztat stolarski albo pracować w specjalnych firmach. W czasie pracy musi być skoncentrowany w 100%, ponieważ jego praca jest dość niebezpieczna. Obcuje bowiem z wieloma niebezpiecznymi urządzeniami. Nieuwaga może doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała, a w ekstremalnych przypadkach - do amputacji kończyn. Niebezpieczne są również niektóre chemikalia czy opiłki z drewna. Stolarz musi naprawdę bardzo uważać. 

Zarobki 

Stolarz średnio zarabia około 2000 tysiące złotych, chyba że prowadzi swój własny warsztat i zajmuje się robieniem nietypowych przedmiotów, mebli na zamówienia czy renowacją antyków. Oczywiście wiele zależy również od doświadczenia, rynku pracy w danym regionie i wielu innych czynników. 

Stolarze są bardzo szanowani za granicą - więc jeśli znacie język, może warto sprawdzić tam? 



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze