Praca fryzjer - opis zawodu, zarobki, wymagania. Gdzie szukać pracy?

  • 10 marca 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Praca fryzjera to nie jest wcale bułka z masłem. To bardzo trudne zadanie – stać kilka godzin praktycznie w jednej pozycji, obsługiwać klienta za klientem, umieć im doradzić, zastosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne na włosy… W tym zawodzie niezwykle ważna jest umiejętność skutecznej komunikacji z klientem, ponieważ niezadowolony klient może nie tylko popsuć humor fryzjerki, ale przede wszystkim wpłynąć na ocenę salonu, co często wiąże się z utratą pewnej grupy chętnych na nową fryzurę. Jaki dokładnie jest zawód fryzjera? Czym zajmuje się taka osoba? Jakie są wymagania, aby zostać fryzjerem? Gdzie szukać pracy i ile można zarobić? Na wszystko odpowiemy w dalszej części naszego artykułu.

Czym zajmuje się fryzjer?

Chyba każdy doskonale wie jaki jest zakres obowiązków fryzjera. Od momentu, kiedy tylko wchodzi się do salonu fryzjerskiego – fryzjer rozpoczyna swoją pracę. Zaprasza nas na fotel, myje włosy i jednocześnie wykonuje masaż głowy, wypytuje o nasze preferencje co do fryzury, często nam doradza. Strzyże, farbuje, modeluje, zaplata. Oprócz tego musi zadbać o porządek w miejscu pracy, zamówić sobie produkty, a niektóre klientki chcą również zrobienia brwi czy henny na rzęsy. Niektórzy fryzjerzy, dziś zwani barberami, zajmują się np. jedynie brodą.

Główne obowiązki fryzjera:

• mycie włosów klientów, masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych,
• doradztwo w zakresie wyboru fryzury, ścięcia, pielęgnacji włosów, koloru
• strzyżenie i modelowanie włosów
• golenie brody
• koloryzacja brwi henną
• tworzenie fryzur okolicznościowych
• koloryzacja, dekoloryzacja, balejaż, rozjaśnianie włosów
• przedłużanie i zagęszczanie włosów różnymi metodami
• dbanie o czystość w miejscu pracy
• zamawianie produktów do salonu

Wymagania dla fryzjera

Aby zostać fryzjerem należy ukończyć szkołę policealną, technikum lub zawodówkę na profilu fryzjerskim. Oprócz tego, w ramach nauki, należy odbyć odpowiednie praktyki. Dobry fryzjer nie zaprzestanie na tym, ale będzie również doszkalał się na kursach czy szkoleniach, aby poznać nową modę, nowe rozwiązania itp.

Oprócz tego fryzjer musi być naturalnie osobą kontaktową, spostrzegawczą, dokładną i cierpliwą, aby zająć się cudzymi włosami. Musi wzbudzać zaufanie, aby ktoś w ogóle chciał powierzyć mu swoje włosy.

Zarobki fryzjera

Mamy zupełnie inne zdanie niż większość osób – fryzjer to dość dobry zawód. Oczywiście wiele zależy od lokalizacji, doświadczenia i ilości klientów. Jako fryzjer w czyimś salonie może zarobić minimalną wysokość wynagrodzenia + prowizja. Zarobki są jeszcze wyższe, kiedy zakładamy swój własny salon. I raczej rekomendowalibyśmy tę opcję.

Szukacie obecnie pracy w salonie fryzjerskim? Sprawdźcie nasze oferty pracy dla fryzjera.

Znajdź fachowca w swojej okolicy