Mobbing - czym jest? Jak z nim walczyć?


  • 04 lutego 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Mobbing to sprawa bardzo poważna, ale nie słychać o nim często. Dlaczego? Dlatego, że osoby są tak zastraszane, że boją się to zgłosić do odpowiednich miejsc, a kiedy to robią – przeważnie znikąd pomocy. Nie wszyscy mają odwagę uwolnić się z tego i jeszcze walczyć o swoje.
Czym dokładnie jest mobbing? Artykuł 94 Kodeksu pracy określa to jako

działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenia pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników

Przez mobbing rozumiemy naśmiewanie uporczywe i niegrzeczne, wyzywanie, upokarzanie, groźby, a także lekceważenie i molestowanie seksualne.

Sprawdź, czy to, czego doświadczasz lub doświadcza ktoś, kto jest ci bliski nie pada ofiarą mobbingu.

Rodzaje mobbingu

Mobbing wcale nie musi wychodzić od pracodawcy, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje mobbingu:

1. pionowy (ukośny) – mobber i mobbingowany znajdują się na innych szczeblach w hierarchii firmy np. pracodawca – pracownik
2. poziomy (prosty) – mobber i i mobbingowany znajdują się na tym samym szczeblu w hierarchii firmy np. pracownik – pracownik

Niezależnie od tego, kto jest mobberem – konsekwencje ZAWSZE ponosi pracodawca. Jednym z jego obowiązków jest właśnie przeciwdziałanie i zatrzymywanie takich zjawisk.

Czym charakteryzuje się mobbing?

Jeśli widzisz, że ktoś:

1. nie ma powodu do obrażania, wyszydzania i innego krzywdzenia danej osoby,
2. robi to przez dłuższy czas i jego zachowanie jest powtarzalne,
3. doprowadza tym samym do zaniżenia samooceny innej osoby lub doprowadza ją na granicę zdrowia

to na pewno masz do czynienia z mobbingiem, na który powinieneś reagować.

Jeśli sami u siebie zauważacie, że padliście ofiarą mobbingu – NIE BÓJCIE SIĘ TEGO ZGŁASZAĆ! Tylko tak możecie to zatrzymać i jednocześnie doprowadzić do tego, że wasz mobber odpowie za to, co robi.

Mobbing w pracy – co dalej?

Warto podkreślić, że jeśli mobbing, jakiego doświadczamy, przyczynił się do pogorszenia naszego stanu zdrowia, to mamy prawo do otrzymania zadośćuczynienia pieniężnego lub odszkodowania w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeśli przez to zdecydowaliśmy się z niej odejść. Często łączy się z naruszeniem naszych dóbr osobistych – pozwala to na pozwanie mobbera z tytułu czynu niedozwolonego na podstawie kodeksu cywilnego.

Aby udowodnić nękanie musimy wykazać, że nasz stan przed nękaniem był dobry, a po tym, co spotkało nas ze strony mobbera – znacznie się pogorszył. Oczywiście dobrze jest mieć świadków, którzy mogliby poprzeć, że dochodziło do takich zachowań. Jeśli istnieją wiadomości, maile, nagrania rozmów czy spotkań – warto je wykorzystać.

Tak jak mówiliśmy – nie możecie pozostawać obojętni na mobbing. Jeśli jesteście ofiarą mobbingu – musicie znaleźć w sobie siłę, aby to zgłosić lub poprosić kogoś o pomoc. Nigdy nie dawajcie cichego przyzwolenia na robienie takich okropnych rzeczy, a w dodatku w miejscu pracy!



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze