Jak zaplanować pracę zdalnego zespołu? Poradnik dla pracodawców

Nie tylko dla pracowników zdalna praca jest nowością. Dla wielu pracodawców również. Doskonale wiedzieli, jak dogadywać się ze swoimi podwładnymi w biurze, ale jeśli chodzi o zarządzanie zespołem zdalnym - nie jest to wcale takie proste. Dlatego właśnie trzeba się tego nauczyć. Mamy kilka porad jak opanować swój zdalny zespół w kilku, prostych krokach. Wszystkiego przecież da się wyuczyć. 

Dobra współpraca to podstawa 

Trzeba nauczyć się w jak najlepszy sposób komunikować z zespołem, przekazywać im spójne i jasne wiadomości. Jeśli wchodzą nowe zadania lub procedury - najlepiej opisać to w mailu, w sposób bardzo klarowny i dołączyć np. zdjęcia, jak wykonywać dane zadania. Trzeba przekazywać nawet najbardziej oczywiste rzeczy, aby było wiadome, co dokładnie robić, aby pojawiało się jak najmniej zapytań. Wszyscy muszą dokładnie wiedzieć jak działać, dzięki czemu praca idzie sprawnie. Najważniejsze jest również działanie w pełni zespołowe. Najlepiej jest zbierać cały zespół, wszystko wspólnie analizować i podejmować drużynowe decyzje. 

Kontrola? Lepiej postawić na wolność 

Niech każdy pracownik ma jakieś swoje rzeczy, za które jest odpowiedzialne. Od razu widać, kto się nad nimi skupia, a kto nie. Łatwiej jest wtedy zapanować nad tym, co ma być zrobione. Jeśli każdy ma do wykonania swoje zadania - wszystko pięknie łączy się w jedną, spójną całość. Swoboda w pracy również jest bardzo ważna - wtedy bardziej chce się pracować. Ciągła kontrola tylko denerwuje pracowników, wywołuje w nich stres i wcale nie przekłada się to na lepsze wyniki. 

Podniesienie jakości pracy 

Jeśli w domu mamy pracować inaczej, co budzi nasz niepokój - zróbmy wszystko, aby poczuć się maksymalnie jak w biurze. Warto podsunąć pracownikom jakieś wyjście z sytuacji, aby czuli się maksymalnie tak, jak w biurze. Niech pracuje im się tak dobrze, jak dotychczas. Tak, aby nie odczuli zbyt wielkiej zmiany. 

Odpowiednie narzędzia 

Aby sterować swoim zdalnym zespołem ważne jest korzystanie z narzędzi, które mogą to znacznie ułatwić. Mamy rok 2020, więc na rynku jest takich produktów sporo. Są produkty, które ułatwiają kontakt, delegowanie zadań, prowadzenie szkoleń itp. Warto więc zorientować się, co będzie sprawdzało się w naszej firmie. Warto postawić również na inne komunikatory niż tylko mail, aby robić to szybciej, sprawniej i lepiej. 

To najprostsze sposoby na to, aby zapanować nad pracą zdalną. Nie wymaga to zbyt wielkiego wysiłku, a jest zdecydowanie opłacalne.